can you buy stromectol over the counter Diğer Bölgesel İnceleme Yöntemleri


Bölgesel incelme yöntemleri ile lipoliz, mezoterapi, karboksiterapi, Ankara zayıflama merkezi

Çoğunlukla genetik faktörlerlerin etkisiyle vücudumuzun belli bölgelerinde daha fazla biriken yağlar, bölgesel kilolar olarak karşımıza çıkarak orantısız bir görünüme neden olur. Özellikle Türk kadınlarının sahip olduğu sorunlu bölgelerden biri “orta tip alt taraf” olarak isimlendirilen, basen ve üst bacak bölgesidir. Diyet programlarının her zaman sonuç vermediği bu tip problemler için farklı bölgesel incelme yöntemleri giderek artan bir biçimde tercih edilmektedir.

Littleton Liposuntion ile bölgesel zayıflama

Vücutta belli bölgelerde toplanan yağların vakum yardımı ile ince kanüller (metal borular) kullanılarak alınması yöntemidir. Bu işleme tıbbi literatürde body sculpting ve body contouring gibi isimler de verilmektedir. Bu yöntemde amaç; yağ toplanması olan bölgelerden yağları alıp, vücuda daha orantılı bir şekil kazandırmaktır. Son yıllarda bu yöntemdeki en önemli gelişme, ıslak denilen teknikle uygulanarak daha küçük çaplı borular kullanılmasıdır. Yağ emilecek bölgeler içine lokal anestezik ve kanamayı azaltan ilaçların (adrenalin) bulunduğu serumlar enjekte edilerek bu bölgelerden yağlar daha kolay çekilebilmektedir. Küçük çaplı kanüller kullanılması ameliyat sonrası oluşabilecek düzensizliklerin ihtimalini en aza indirmektedir.
Ameliyat sonrasında 2-3 hafta süreyle elastik korseler giydirilerek, derinin yeni yerine daha pürüzsüz şekilde adapte olması sağlanmaktadır. Liposuction işlemlerinden sonra genellikle bir iki gün içinde işe ve günlük aktivitelere geri dönebilmek mümkündür. Liposuction’dan sonra yağ alınan bölgelerde oluşan ödem ve morlukların geçmesi 3-4 haftayı, şişliklerin tam olarak inmesi ve kesin sonucun ortaya çıkması ise 6-8 haftayı bulabilmektedir.

Karın, bel, kalçalar, basenler, diz içleri ve bacakların iç ve üst kısımları, ayak bilekleri, boyun altı (gıdı), kol altları ve sırt genellikle işlemin yapıldığı bölgelerdendir.
Liposuction yapılan bölgede yağ hücrelerinin sayısı azaltıldığından, sonradan kilo alınsa dahi özellikle bu bölgelerde yağ toplanması beklenmemektedir.

Iwanai Lipoliz ile bölgesel zayıflama

1995 yılında Brezilya’da başlayan Lipoliz, bir süredir Avrupa’da ve ABD’de büyük ilgi gören bir bölgesel zayıflama yöntemidir. Yağ hücrelerindeki zarların geçirgenliklerini değiştirerek, yağ hücrelerinin tamamen deforme edilip ortadan kaldırılması ya da hücre zarının geçirgenliğini artırarak yağ içeriğinin dışarıya çıkartılması ile ilgili bir mekanizmadır. Bu nedenle hücre duvarındaki değişiklik ve erimeler açısından Liposuction’a benzer bir etki göstermektedir. Lipoliz seans sayıları ve aralıkları konusunda değişik yöntemler mevcuttur. Bazen seans araları kısa tutularak (2-4 hafta) ortalama 4-8 seans uygulanabilirken, bazen 5 seansta verilecek toplam ilaç konsantre hale getirilerek daha az seansta işlem tamamlanmaktadır (2 ayda bir uygulama). Her seansta, problemin yoğunluğuna göre değişmekle birlikte, uygulanan bölgelerde ortalama 1 ile 4 cm arasında incelme görülmektedir.

En etkili sonuçlar karın,mide, popo, popo üstü, gıdı, göz altı torbasından başlayarak, basen ve bacakların iç kısımlarında kendini gösterir.
Liposuction’dan farkı Liposuction, yağları vakum ile dışarı alma yöntemiyken, Lipoliz yağları ilaçla eritme yöntemidir. Bölgeye göre değişmekle beraber sonuçları Liposuction kadar olmasa da Lipoliz yöntemi, cerrahi operasyon istemeyen ve yoğun iş temposu içinde operasyon için vakit ayıramayan ya da büyük değişiklikler istemeyen kişiler için uygun bir tedavidir.

Rano Ultrashape ile bölgesel zayıflama

Ultrashape bölgesel zayıflama tedavisi, yağ hücrelerini parçalayarak etkili bir şekilde sonuç veren güvenli ve ameliyatsız bir vücut şekillendirme tedavisidir. İstenmeyen yağları parçalayan, girişimsiz (ameliyatsız, iğnesiz, acısız) ultrason teknolojisini kullanır. Bölgesel zayıflama tedavisine odaklı ses dalgaları ile deri altındaki yağ hücrelerini parçalayarak, kalıcı olarak incelme sağlar. Ultrason dalgası, seçilen vücut bölgesinde seçici olarak yağ hücrelerini hedefler ve kan damarı, sinirler gibi çevre dokulara zarar vermeden yağları yok eder. Tedavi sırasında yağ hücre zarları parçalanır. Trigliserit olarak bilinen yağ hücresi içeriği hücreler arası mesafeye geçerek damarsal ve lenfatik sistem yoluyla karaciğere taşınır. Ultrashape aracılığı ile karaciğere gelen yağ ile besinler aracılığıyla gelen yağ arasında hiçbir fark yoktur. Her ikisi de vücudun doğal mekanizması ile işlem görürler.

En önemli tercih edilme nedeni ameliyatsız, ağrısız ve iğnesiz olmasıdır. Bunun yanı sıra çok kısa süren seanslarla istenilen sonuca ulaştıran bir yöntemdir. Herhangi bir iyileşme süreci yoktur ve takip gerektirmez. Cilt yüzeyi de düzgün ve pürüzsüz kalır. Uygulama yaklaşık 1.5 saat sürer, 3 haftada bir tekrar edilebilir ve genellikle 1-4 seans yeterlidir. Her seansta 2-4 cm çevresel incelme sağlar.

Ultrashape tedavisi daha yoğun olarak karın, bel ve basen bölgelerine uygulanır. Bazı kişilerde bacak iç yüzlerine de uygulama yapılabilmektedir. Gebelik sonrası oluşan karın yağlarını gidermek için de oldukça etkilidir.

Mezoterapi ile bölgesel zayıflama

Bölgesel kilonun yanı sıra selülit tedavisinde de tercih edilen ve “alan tedavisi” anlamına gelen Mezoterapi, bugün başta Fransa olmak üzere birçok gelişmiş batı ülkesinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Selülite neden olan yağ hücreleri normal yağ hücreleri değildir. Bunlar özelliğini kaybetmiş, içinde su toplayan ve sertleşen dokulardır. Kilo vermek onları yerinden kıpırdatamaz. Mezoterapi yöntemi ile deri altına doğal bileşiklerden elde edilen yağ eritici, dolaşım düzenleyici maddeler ve selülit giderici karışımlar enjekte edilir. Derinin orta tabakasında (mezoderm) bulunan kılcal damar uçlarına ulaşan bu bileşikler süratle etkisini gösterir. Bozulmuş yağ hücrelerini parçalayıp rahatlatarak, yağ hücrelerini sıkıştıkları yerden kurtarırlar. Böylece tekrar kullanılabilir yağ durumuna gelir. Giderek selülitli bölgeler incelir ve ciltteki pürüzler kaybolur. İlaçlar bölgesel olarak, mikroenjeksiyon tekniği ile cildin 1-6 mm derinliğine, ortalama 1-2 cm aralıklarla küçük dozlarda enjekte edilir. Bu da yan etkileri, önemsiz sayılabilecek kadar aza indirger. Bu nedenle Mezoterapi yönteminden tıbbi tedavi amacıyla birçok alanda yararlanılır. Ancak en fazla bölgesel zayıflama ve selülit sorunları ile birlikte gündeme gelmiştir.

Özellikle bel, basen, kalçalar, bacak üst bölümünün iç ve dış kısmı, diz içi ve yanları, karın, omuz ve kol gibi yağ dokusunun aşırı toplandığı yerlere uygulanır.

Karboksiterapi ile bölgesel zayıflama

Deri içi ve deri altına özel bir cihazla doğrudan saf karbondioksit gazı verilmesi yöntemidir. İlk olarak 1932 yılında Fransa’da tıkanan atar damar hastalıklarının tedavisinde kullanılmış olan Karboksiterapi, 1993 yılından itibaren de bölgesel zayıflama tedavisinde uygulanmaktadır. Bu yöntemde problemli vücut bölgelerine çok ince uçlu iğne ile belirli dozlarda periyodik bir şekilde CO2 (karbondioksit) gazı enjekte edilerek vücuttaki oksijenizasyon dolayısıyla da Lipoliz olayı artırılır. Bunun sonucunda da damarlarda genişleme, bölgeye giden kan akışında hızlanma, kollogen, elastin sentezinde hızlanma meydana gelir. Karbondioksit, oksijene göre 20 kat daha hızlı dağılan bir gaz olduğu için uygulama sonrası bölgeye çevre dokulardan daha fazla oksijen gelir ve dolaşım hızlanır. Karbondioksit hızla uzaklaştırılır ve yağ yakımı artar.

Karboksiterapi, bölgesel incelmenin yanı sıra selülit ve liposuction sonrası toparlanmalarda, yüz ve çene altı kırışıklıkları, cilt çatlağı ve skar doku tedavilerinde de kullanılır.